Saat Yapımı

Günümüz teknolojisi ve teknikleri düşünüldüğünde, saat üreticilerinin elinde gerçekten muazzam bir malzeme çeşitliliği var. Her bir materyalin ise kendine göre bir karakteristiği, benzerlerinden ayrılan farklı bir özelliği var.

  • Çelik: Çelik saatler günümüzde hala belki de en popüler olan saat modellerinin başında gelmekte. Öyle ki moda ikonları çelik kullanımından onun olağanüstü zerafetinden vazgeçmek istemiyor.

Çelik saatler, artık tek başına çelikten değil içerisine paslanmayı önleyici bir maden karıştırılarak üretiliyor. Söz konusu madenin ismi chromium. Chromium maddesi, çelik yüzeyini kaplayarak korozyona karşı koruyucu bir kalkan oluşturuyor. Böylece kolaylıkla korozyona uğrayabilecek bir niteliğe sahip olan çelik, dış etkenlerden en asgari düzeyde etkileniyor.

  • Altın: En üst kalitedeki lüks saatler zaman zaman altından imal edilir. Üstelik gelişen teknoloji sayesinde, herkesin bildiği üzere rengi açık sarı olarak tabir edebileceğimiz “altın” değişik ve birbirinden çeşitli renk tonajları ile de karşımıza çıkabilmektedir.

Burada en önemli husus, belki de saatin değerini etkileyen kısım ise, altın madeninden imal edilen saatinizin ne kadar altın içerdiği yahut ne kadar değerli olduğudur. Bu ise, verilen karat değerlerinden anlaşılır. Şöyle ki; 18 Karat Altın deniyor ise kullanılan altın oranı %75’den az olmamak zorundadır. N Çoğunlukla bu değerdeki altın saatin kasasının imalinde kullanılır. 14 K’lık bir altın değerinden söz ediliyorsa içerisindeki saf altın değeri %58’dir.

  • Altın Kaplama Saatler:  Bu tarz saatler herhangi bir metalin üzerine belirli bir değerde altın tabakanın yerleştirilmesi ile olur ki, bu teknik, genellikle saat kasalarında kullanılmaktadır.

Söz konusu ince altın tabakasının kalınlığı 10 mikron ya da daha az olabilir. Bu altın kaplama yapma işlemine ise teknik olarak electroplating (elektro-elektriksel kaplama) denir.

  • Titanyum: Titanyum, dış etkenlere karşı olan olağanüstü mukavemeti yani dayanıklılığıyla ön plana çıkan beyaz bir metaldir. Üstelik son zamanlarda, saat tasarım dünyasında bir hayli popüler hale de gelmiştir.

Titanyum diğer bir element olan çeliğe karşı %30 oranda daha fazla dayanıklı bir metaldir. Dahası, hem çelikten daha hafif hem de korozyona karşı ayrıca mukavemetlidir.

  • Platinyum: Bu değerli metal en üst segmentte fiyatlanan saatler için kullanılmaktadır. Platinyum, altından çok daha pahalı olduğu için daha değerlidir. Bu metal ile çalışmak oldukça zordur. Ancak, nihayetinde ortaya çıkan sonuçlarda üstün bir kaliteye sahip olduğu gözlenebilmektedir.

Platinyumun bu kadar pahalı olmasının sebebi, altından 30 kat daha zor bulunabilmesidir. Ama metal olarak altına göre daha kararlı ve daha yoğun bir yapıya sahiptir. Belkide metaller arasında korozyona karşı en dayanıklı metal olduğu da unutulmamalıdır.

  • Karbon Fiber: Bu sert, dayanıklı ama hafif metal çoğunlukla saat üreticileri tarafından ilgili modellerin kasalarında tercih edilmektedir. Saat imalatı esnasında karbon fiber, daha dayanıklı, mukavemeti daha yüksek bir yapıya kavuşturulmak üzere, polimer ile desteklenerek üretilir. Malzemenin rengi ise siyah yahut siyaha yakın bir gridir.