Guguklu Saat

Tarihte ilk guguklu saatler Almanya’nın Schwarzwald bölgesinde üretilen ahşap ve el işi parçalardı. Çoğumuzun çocukluğunda guguklu saatlerle ilgili bugün de net olarak hatırladığımız silinmez hatıralar vardır.

Artık unutulmaya yüztutmuş olsa bile geçmişten günümüze guguklu duvar saatleri her zaman ilgi odağı olmuşlardır.

Otantik ev süslerinden hoşlananlar guguk kuşlu saatleri evlerinin en güzel  noktalarına büyük bir zevkle yerleştirirler ve bizde onları her ziyarete gittiğimizde saat başlarında ortaya çıkan küçücük kuşun ötüşünü dikkatle izler incelerdik.

Bu saatlerin kurma kolu genelde altında sarken ve çoğunlukla ağırlık olarak kozalak şeklinde işlenmiş bir metal ile desteklenen kurma zinciri idi. Bu saatleri diğer kurmalı saatlerden ayıran en önemli özelliği kurma işleminin zemberek yayı yerine yine fiziğin temel kurallarından biri olan makara mantığı ile çalışmasıdır.

Bugün çok fazla çeşidi bulunan bu saatler 80′li yıllarda çok az bulunurdu ve tamiri çok zordu.

Dedelerinden, babalarından hatıra olarak bu tarz saatler kalan insanlar için bu saatlerin manevi değeri büyük oluyor her zaman. Guguklu saatler, evlerinde değişiklik arayanlar için bulunmaz bir dekorasyon öğesi olabilir. Saatci.com’dan guguklu saat çeşitlerini inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.